Intergis ADRESY to system zgodny z zapisami ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz dyrektywą INSPIRE i rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
Uwaga: Zgodnie z rozdziałem 8a ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej ewidencję miejscowości, ulic i adresów prowadzi się w systemie teleinformatycznym.
System teleinformatyczny Intergis ADRESY odpowiada na bieżące potrzeby gmin oraz urzędów w zakresie:
- gromadzenia danych i zarządzania informacją o punktach adresowych, ulicach, numerach porządkowych, numerach obrębów i nazwach miejscowości,
- wizualizacji budynków i obiektów ewidencji w układzie przestrzennym oraz prezentowania danych na mapach tematycznych (zgodnie z wymogami ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej organ administracyjny może prowadzić mapę zasadniczą w postaci analogowej nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r.)
Korzyści posiadania systemu Intergis ADRESY
- spełnienie wymogów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz dyrektywy INSPIRE i rozporządzenia podpisanego 9 stycznia 2012 roku przez ministra Michała Boniego,
- uproszczenie dostępu do zgromadzonych danych ewidencyjnych – tworzenie i edycja danych bezpośrednio w przeglądarce internetowej,
- usprawnienie i przyspieszenie procesu wydawania decyzji administracyjnych,
- tworzenie raportów dotyczących nowych ulic, budynków, itp.,
- proste wyszukiwanie danych – filtrowanie na podstawie zapytania przestrzennego,
- szybkie opracowywanie analiz przestrzennych,
- łatwe tworzenie i udostępnianie map tematycznych,
- wszystkie informacje w jednym miejscu – możliwość dołączania dokumentów do każdego z obiektów,
- swobodne korzystanie z danych, np. import i eksport do programu Excel.
Najważniejsze funkcjonalności systemu
- Ustalanie numerów porządkowych, obsługa wniosków (zgodnie z art. 47a, ust. 1, ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej).
- Mechanizmy umożliwiające tworzenie, zapisywanie i bezpieczne utrzymywanie bazy danych (zgodnie z §8 rozporządzenia w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów), a ponadto:
- kontrolowanie dostępu do danych i autoryzacja użytkowników systemu,
- wydawanie zawiadomień o ustaleniach dotyczących numerów porządkowych budynków,
- sporządzanie wykazów adresów budynków dla gminy,
- sporządzanie mapy punktów adresowych, na którą składają się:
- nazwa miejscowości i jej identyfikator TERYT,
- granice miejscowości,
- punkty adresowe i ich numery porządkowe,
- osie ulic i granice zewnętrzne placów oraz ich nazwy i identyfikatory TERYT,
- kontury budynków istniejących i w budowie,
- granice i numery działek ewidencyjnych.
- Prowadzenie pełnej archiwizacji zmienianych danych oraz odtwarzanie historii każdego obiektu oraz stanu bazy na zadana datę.
- Udostępnianie danych za pomocą usług danych przestrzennych (zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej).
- przekazywanie do państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju nowych lub zmienionych danych ewidencji dotyczących adresów i ich lokalizacji przestrzennej, również z wykorzystaniem usług sieciowych.
Przykładowe zrzuty ekranu z systemu Intergis ADRESY
Ulotka